Lørdag den 2. december – kl. 14:00
Det Fynske Musikkonservatoriums koncertsal, Odense
Mathias Gunnarson, trompet
Jesper Juul Sørensen, trombone
Anne Marie Fjord Abildskov, klaver
Kirstine Futtrup, violin
Hege Waldeland, cello
Per Nørgård og György Ligeti har en fælles interesse for skildpadder. Athelas bringer de to komponister under samme skjold på Musikhøst Festivalen i Odense. De to mestres værker klæder hinanden. Deres musik taler sammen gennem underjordiske gange i de musikalske bygningsværker.
Eventyret er dem ikke fremmed, tværtimod er de fantastiske fortællinger om sære dyrevæsener og menneskeskabninger, der gør mærkelige ting, inspirerende for Nørgård og Ligeti. “Alice i Eventyrland” hører til blandt favoritterne hos dem begge.
I deres musik går Ligeti og Nørgård ind og ud af tiden, de spiller på at den går og går og nogle gange ikke kommer ud af stedet. Komponisterne bruger klokker, metronomer og ure som tælleværk, og skildpadden i forening med Akilleus er en legendarisk historie om udmåling af tid. Den græske filosof Zenon brugte disse to figurers historiske kapløb til at vise, at tilsyneladende bevægelse/forandring ikke finder sted i virkeligheden og derfor kun er et sansebedrag. Hør tiden spille ind og med og mod i Ligetis og Nørgårds musik med Athelas.
Til Nørgårds eventyrverden hører også H.C. Andersens lygtemænd. Sammen med Suzanne Brøgger har Nørgård skabt en dramatisk eventyrkantate ”Lygtemændene tager til byen”, som du kan opleve i en version, skrevet til Athelas.
Vi har inviteret Helene Gjerris med til at fortolke den eventyrlige musik på Musikhøst i Odense.
< Forrige koncert Næste koncert >
Program:
György Ligeti
Die große Schildkröten-Fanfare vom Südchinesischen Meer [1985]
Per Nørgård
Akilles og skildpadden [1983]
Per Nørgård
Identitetsproblemer [2003]
György Ligeti
En Suspens [1994]
tilegnet György Kurtag
György Ligeti
Arc-en-ciel [1985]
tilegnet Louise Sibourd
Per Nørgård
Lygtemænd i byen [2006]